Picture
Picture

6-30 stycznia

 Wystawa grafiki szwedzkiej i polskiej 10 autorów - trzech członków Stowarzyszenia Artystów Grafików w Sztokholmie oraz siedmiu absolwentów i pracowników naukowych Pracowni Grafiki Artystycznej PWSSP w Poznaniu. Na wystawie znalały się głównie akwaforty.

marzec 94

Odbyło się pierwsze spotkanie w cyklu Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska. Jego bohaterem był prof. Edmund Cieślak, autor wiekopomnej Historii Gdańska. Patronem nagrody, przyznawanej przez Prezydenta Miasta i Gdańskie Towarzystwo Naukowe jest Jan Hevelius, światowej sławy gdański astronom. A że ten wielki uczony urzędował niegdyś jako radny dzielnicy staromiejskiej w Ratuszu Staromiejskim, obecnej siedzibie NCK, nie ma chyba właściwszego miejsca, by badacze wyróżniani nagrodą jego imienia właśnie tutaj przedstawiani byli szerokiej publiczności. Tradycją tych spotkań stało się, że naukowcy-laureaci otrzymują podczas nich swoje olejne portrety, pędzla malarza Jacka Kornackiego. Do września 1997 w cyklu tym uhonorowani zostali: prof. Stefane Angielski, prof. Olgierd Narkiewicz, prof. Edward Borowski, prof. Kazimierz Gęba, prof. Maciej ¯ylicz, prof. Karol Taylor, prof. Zbigniew Ciesielski.

10-31 marca

Głosy z sąsiedniego pokoju - wystawa fotografii Gintautasa Trimakasa (Litwa)

28 marca 1994

Ambasador Republiki Litewskiej w Warszawie p. Dainius Junevicius swoim wykładem wygłoszonym w Sali Wielkiej Ratusza Staromiejskiego zainaugurował cykl Integracja poprzez Bałtyk, do udziału w którym zaprosiliśmy wybitnych polityków i dyplomatów zaangażowanych we współpracę bałtycką. Każdorazowe zaproszenie do wzięcia udziału w tym projekcie było też okazją do przedstawienia naszym gościom specyfiki Wybrzeża. W ramach cyklu odwiedzili nas ambasadorzy Federacji Rosyjskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, a także premierzy Schleswigu-Holsteina, Mecklemburgii-Vorpommern.

 Z Gdańska patrzy się coraz chętniej na północ. (...) Wyrazem probałtyckich tendencji są coraz częstsze wizyty w NCK polityków i dyplomatów w ramach cyklu „Integracja poprzez Bałtyk". Ostatnio ambasador Republiki Finlandii w Polsce Seppo Kauppila, mówił o kontaktach polsko-fińskich, które są stanowczo zbyt luźne (Agata Krajniak, Trójmiasto nr 6/96)

7 kwietnia

Zwołaliśmy do Gdańska dyrektorów wydziałów kultury i najważniejszych instytucji kultury Pomorza Nadwiślańskiego. Podczas pierwszego tego typu spotkania rozmawialiśmy o możliwościach wzajemnej współpracy i integracji naszych działań na rzecz promocji kultury nadbałtyckiej.

18-19 kwietnia

Litwa, £otwa, Estonia, Polska - perspektywy współpracy kulturalne. Pierwsze z cyklu spotkań sztabowych, służących nawiązaniu nowych kontaktów, wypracowaniu ciekawych projektów współpracy kulturalnej między regionem pomorskim a krajami południowego wybrzeża Bałtyku. Zawiązane w trakcie tej konferencji przyjaźnie trwają do dzisiaj.

24 maja -14 czerwca

 Warsztaty multimedialne Wyspa Spichrzów. Wspierany przez Ars Baltica projekt z udziałem artystów z krajów nadbałtyckich organizowany był przez Galerię Wyspa pod kierownictwem Grzegorza Klamana i Agnieszki Wołodźko. W procesie opanowywania gdańskiej Starówki przez zaskakujące instalacje artystyczne Nadbałtyckie Centrum Kultury uczestniczyło jako współorganizator.

25 maja

 Zakończyliśmy remont parteru Ratusza Staromiejskiego, gdzie mieści się Nadbałtyckie Centrum Kultury. W wyniku kilkumiesięcznych prac uporządkowany został układ przestrzenny przyziemia, zyskaliśmy nowe powierzchnie ekspozycyjne, dokonaliśmy wielu ciekawych odkryć dotyczących dziejów Ratusza.

 Bardzo uroczyście było wczoraj w NCK. Po remoncie udostępniono nowe pomieszczenie na parterze - Salę Wagi (będzie w niej galeria. (...) Największym odkryciem jest strop drewniany datowany na koniec XVI wieku, bardzo cenny dla Gdańska, bowiem większość tego typu zwieńczeń spaliła się w czasie wojny (Alina Kietrys, Głos Wybrzeża, 26. 05.94)

... Mały Ratusz stał się domem otwartym. Generalne przemeblowanie parteru dało w rezultacie dwie sale, do których wchodzi się (..) bez wrażenia, że „przekracza się progi przybytku". (...) Różnorodność imprez (plastycznych, muzycznych, literackich) sprawia, ze w Ratuszu pojawiają się coraz liczniej tzw. wszyscy. Być może za kwartał, dwa, wejdzie w zwyczaj i modę, że w Ratuszu wręcz należy się pokazać (Janina Wieczerska, Dziennik Bałtycki, 24.09.94)

Ratusz Staromiejski, siedziba NCK, poddawany jest gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim. Ten wysokiej klasy zabytek z miesiąca na miesiąc zyskuje oblicze stosowne do rangi obiektu. (Katarzyna Korczak, Dziennik Bałtycki 1995 nr 124).

26-27 maja

Świat Muminków - sesja literacka z okazji 80. rocznicy urodzin Tove Jansson. Wzięli w niej udział m.in.: Teresa Chłapowska, Joanna Papuzińska, Urszula Chęcińska, Kęstutis Urba z Litwy, Eryk Kruskopf, Marjo Kylmänen, Riitta Kuivasmäki z Finlandii. Na zakończenie spotkania uczestnicy wystosowali do Tove Jansson telegram gratulacyjny z okazji urodzin. Pokłosiem sesji jest wydana przez NCK książeczka z referatami i zapisem dyskusji.

 Sesja była próbą odpowiedzi na pytanie o źródła, przejawy i konsekwencje fascynacji Muminkami, o miejsce Muminkowego cyklu w kulturze polskiej (...), w kulturze skandynawskiej (...) i w kulturze światowej. (Grzegorz Leszczyński, ze wstępu do książki)

1-31 lipca

Pamięć obrazów. Bałtycka sztuka fotograficzna dzisiaj. Wspaniałą wystawę powojennej fotografii z Litwy, £otwy i Estonii przygotowała pod auspicjami Ars Baltica Barbara Straka z Galerii Miejskiej w Kilonii. My pokazaliśmy ją polskiej publiczności w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jednak cały projekt wzbogaciliśmy dwudniowym sympozjum Fotografia artystyczna krajów nadbałtyckich. Wzięli w nim udział m.in.: Barbara Straka z Berlina, Raminta Jurenaite z Wilna, Ekaterina Andreeva z Muzeum Rosyjskiego w St. Petersburgu, Vilnis Auzins z łotewskiego Muzeum Fotografii, Lars Schwander z Royal Library w Kopenhadze, dr Enno Kaufhold z Berlina Urszula Czartoryska, Lech Lechowicz - Muzeum Sztuki w £odzi, prof. Stefan Wojnecki z Poznania, Marek Grygiel z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

 Wystawa „Pamięć obrazów. Bałtycka sztuka fotograficzna dzisiaj" składa się z kilkuset czarno-białych prac około 50. autorów, reprezentantów trzech pokoleń środowisk fotograficznych Litwy, £otwy i Estonii. Jest to pierwszy w Polsce pokaz możliwości twórczych fotografików naszych sąsiadów. (...) Zdjęcia są zapisem wydarzeń historycznych i społecznych (...). Wiele z nich to po prostu zapis chwili, inne są zabawą formalną. Wszystkie prace są na wysokim poziomie artystycznym (...) Dwudniowe sympozjum towarzyszące ekspozycji cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko artystów fotografików. Wzięli w nim udział także krytycy i teoretycy sztuki, przedstawiciele znaczących ośrodków fotograficznego życia artystycznego ze wszystkich krajów nadbałtyckich (Katarzyna Korczak, Dziennik Bałtycki, 4.07.94)

2-31 lipca

Boomerang II - wystawa fotografii Jacka Piotrowskiego - gdańskiego fotografika, absolwenta szkoły filmowej w £odzi.

5-7 sierpnia

XVIII Festiwal Folkloru Krajów Nadbałtyckich

 Festiwal usadowił się w tym roku na specjalnej estradzie przy Wielkim Młynie. Udekorowano ją niezwykle pomysłowo. Oczywiście nie zabrakło girland, snopów siana, zbóż, wypieków domowych i żywego drobiu. (...) Dojechało 19 zespołów. Szczególnie gorąco oklaskiwano wykonawców muzyki ludowej z Finlandii, Danii, £otwy, Estonii i Holandii, ale także rodzime zespoły robiły furorę. (...) Poza estradą przy Wielkim Młynie i molem w Sopocie, zespoły wystąpiły także w Kartuzach (Alina Kietrys, Głos Wybrzeża, 8.08.94)

13-31 sierpnia

Naród obok siebie. Obrazki ze Szwecji - wystawa fotograficzna Larsa Tunbjorka

25 sierpnia -18 września

 Latający Kajak - wystawa współczesnej sztuki grenlandzkiej

Wystawę „Qajaq Silaannakkoortoq" -„Latający Kajak" przygotowały The Nordic Arts Centre w Helsinkach i NCK (...) Nazwa pochodzi od starej legendy grenlandzkiej o (...) magicznej pieśni, która pozwalała fruwać kajakiem. Wystawa pokazuje 80 prac - obrazów, rzeźb, grafik, obiektów, video-art. - stworzonych przez trzynastu Grenlandczyków (Beata Zatorska, Gazeta Morska, 27.08.94)

28 sierpnia

Koncert na Dobry Początek - Orkiestry Państwowej Filharmonii Bałtyckiej i Państwowej Opery bałtyckiej wykonały pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka największe przeboje muzyki symfonicznej: marsze Edwarda Elgara, Krzesany Wojciecha Kilara oraz Rok 1812 Piotra Czajkowskiego.

Ten niedzielny koncert długo będą pamiętać wszyscy, którzy nie przestraszyli się deszczu i tłumnie przyszli na Długi Targ. Ich determinacja została zresztą nagrodzona, bowiem z pierwszymi taktami muzyki, jakby za czarodziejskim dotknięciem batuty Jerzego Maksymiuka, deszcz przestał padać, a słońce wyjrzało zza posępnych chmur. Muzyka - w wykonaniu połączonych orkiestr filharmonii i opery - leciała w przestworza, dzwony biły, armaty grzmiały, a słuchacze się weselili. To był naprawdę dobry początek nowego sezonu artystycznego (az, Dziennik Bałtycki, 31.08.94)

17 września - 1 października

Wystawy Literacka Nagroda Nobla oraz Pisarze w obiektywie Lufti Ozkok, przygotowane we współpracy z Ambasadą Królestwa Szwecji w Warszawie.

Literacka Nagroda Nobla - historia i laureaci to tytuł wystawy w Ratuszu Staromiejskim, na której można zobaczyć liczne dokumenty i fotogramy ze zbiorów Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie (...). Ekspozycję uzupełniają, tworząc jednocześnie autonomiczną kolekcję, zdjęcia Lüfti Özköka (...) - stał się sławny jako portrecista najwybitniejszych pisarzy i poetów (gron., Głos Wybrzeża, 15.09.94)

4-20 października

Skoki do wody wystawa malarstwa Jarosława Flicińskiego

25 października

Przemiany społeczno-polityczne w Gdańsku od połowy XIX do połowy XX wieku konferencja naukowa, organizowana wspólnie z Instytutem Bałtyckim

4-18 listopada

Visite - wystawa poplenerowa polsko-niemieckiej grupy artystycznej Kilonia - Jakubowo

6-12 listopada

 Młode kino litewskie - przegląd kina litewskiego w ramach XIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zaprezentowaliśmy następujące filmy dokumentalne: Ziemia ślepców, Jesienny śnieg, Pamiętać dzień przeszły oraz film fabularny - Trzy dni. W towarzyszącej przeglądowi konferencji wzięli udział goście z Litwy: krytycy filmowi Zuvinile Pipinite i Audrionis Liuga oraz producent Valdas Kuprevicius.

17 - 19 listopada

III Sesja Tłumaczy i Wydawców Literatury Krajów Nadbałtyckich

Sesja podejmuje tematykę warsztatu translatorskiego, recepcji poszczególnych literatur (...). Obok tłumaczy polskich (...) w seminarium uczestniczą slawiści i tłumacze polskiej literatury z krajów nadbałtyckich (PAD, Rzeczpospolita, 18.11.94)

25 - 29 listopada

 Podczas Dni Muzyki Carla Nielsena przedstawiliśmy prawykonania najwybitniejszych, a słabo znanych w Polsce, utworów narodowego kompozytora Danii. Wśród wykonawców znaleźli się wybitni polscy muzycy: Jadwiga Kotnowska, Wojciech Michniewski, Roman Perucki oraz orkiestra Filharmonii Bałtyckiej.

 Carl August Nielsen (1865-1931) uważany jest za najwybitniejszego kompozytora duńskiego (...). Niecodzienną okazję do zapoznania się ze spuścizną kompozytora stworzyło miłośnikom muzyki współczesnej NCK, organizując - we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury, Ministerstwem Kultury Królestwa Danii, Akademią Muzyczną w Gdańsku i Filharmonią Bałtycką - Dni Muzyki Carla Nielsena. (...) Dniom towarzyszyła wystawa w NCK Carl Nielsen oraz muzyka duńska po Nielsenie (Marek Wójcik, Gazeta Morska, 24.11.94)

29 listopada

Ku Wspólnocie Europy Bałtyckiej konferencja naukowa, organizowana wspólnie z Instytutem Bałtyckim. Wzięli w niej udział prof. prof. Andrzej Piskozub, Jerzy Zaleski, Edward Kątowski, Izydor Sobczak, Antoni Makać. Mówiono m.in. o integracji europejskiej i miejscu Polski w Europie Bałtyckiej, funkcjach małych portów polskich w wymianie towarowej ze Skandynawią.

4 grudnia - 6 stycznia

 Prezentacja BEING-THERE Armina Heussera (Szwajcaria) - również w galerii Delikatesy Avantgarde

8 - 9 grudnia

Posiedzenie Komitetu Organizacyjnego ARS BALTICA