internet - usługi
W wyświetlanym kilkanaście lat temu filmie Szampan dla Cezara z Ronaldem Colmanem w roli głównej, bohater bierze udział w telewizyjnym quizie i odpowiada na każde pytanie. W scenie finałowej Colman może wygrać kilka milionów dolarów, pod warunkiem, że pokona ostatnią przeszkodę i wymieni numer własnej książeczki ubezpieczeniowej. Oczywiście tego nie wie.
CZY MASZ DOSKONAŁĄ PAMIĘĆ?


Masz fenomenalną pamięć. To stwierdzenie jest prawdą, mimo powszechnie uznawanych stwierdzeń w rodzaju:
 1. Większość z nas zapamiętuje zaledwie 10% nazwisk napotykanych ludzi
 2. Większość z nas zapomina co najmniej 39% podawanych nam numerów telefonów
 3. Uważamy, że w starszym wieku pamięć gwałtownie się pogarsza
 4. Wielu z nas pije, a przeciętna dawka alkoholu w typowym "drinku" niszczy 1000 komórek mózgowych
 5. Bez względu na rasę, wiek, kulturę i poziom wykształcenia człowiek ciągle narzeka na złą pamięć
 6. Wszelkie niepowodzenia, również w sztuce zapamiętywania, zrzucamy na ogół na konto tego, że jesteśmy tylko ludźmi, a więc, że nasze klęski są "dziedziczną" cechą naszej natury
 7. Najpewniej wypadnę fatalnie w większości testów pamięciowych opisywanych w następnym rozdziale.

Jak uporać się z trudnościami przedstawionymi w p. 1, 2 i 7 dowiesz się z dalszej części tej książki. Przekonasz się, że można świetnie dać sobie radę z wszystkimi testami pamięciowymi, naprawdę łatwo zapamiętywać nazwiska, numery telefonów itp. - jeśli tylko wiesz jak.

Pamięć może pogarszać się z wiekiem, ale tylko jeśli przestajesz się nią posługiwać, odwrotnie - jeśli ją ćwiczysz, staje się coraz lepsza, bez względu na upływ czasu.

Nie ma wyraźnych dowodów na to, że umiarkowane spożywanie alkoholu niszczy komórki mózgowe. Nieporozumienie bierze się stąd, że nadmierne używanie alkoholu - i tylko nadmierne - rzeczywiście prowadzi do trwałych uszkodzeń w korze mózgowej.

Powszechne narzekania na złą pamięć w kulturach różnych ras i narodów przypisać należy nie ułomności natury ludzkiej i/lub cechom "dziedzicznym", ale dwóm podatnym na zmiany czynnikom: 1/ negatywnemu nastawieniu i 2/ brakowi wiedzy.

ZMIANA NEGATYWNEGO MYŚLENIA

Jest taka nieformalna organizacja o zasięgu międzynarodowym, której liczba członków stale rośnie. Organizacja ta o charakterze klubu szczyci się dewizą: mam coraz gorszą pamięć.

Jakże często spotykamy ludzi, którzy entuzjastycznie i z najwyższym upodobaniem stwierdzają: "wie pan. moja pamięć nawet w połowie nie umywa się do tej, jaką miałem w młodości" albo "no nic nie poradzę, wszystko zapominam", na co ich rozmówcy równie entuzjastycznie odpowiadają: "znam, znam to uczucie, u mnie, wie pan jest jeszcze gorzej...".

I ludzie ci, ujmując się krzepiąco pod ramiona, schodzą radośnie ze szczytów sprawności umysłowej w mroczną dolinę "młodocianych sklerotyków", gdyż takie rozmowy wiodą nawet 30-latkowie.

To negatywne, niebezpieczne i błędne w dodatku myślenie rodzi się z braku właściwego treningu; zadaniem tej książki jest zmienić tę sytuację.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tej "superpamięci" w młodym wieku, do której tak wielu z nas powraca nostalgiczną myślą. Jeśli sam chcesz zobaczyć jak to wygląda, odwiedź jakąś szkołę podstawową tuż po lekcjach, wejdź np. do klasy 1-szo lub 2-go klasistów i zapytaj, co uczniowie zostawili (czyt. zapomnieli) przed pójściem do domu. I znajdziesz na pewno: zegarki, ołówki, pióra, słodycze, pieniądze, kurtki i inne okrycia, książki, kubki, gumki, maskotki, sprzęt sportowy i inne całkiem ważne dla młodego człowieka rzeczy.

Jedyna różnica między dorosłym w średnim wieku, który zapomniał wykonać ważnego telefonu lub zostawił teczkę z dokumentami w biurze, a siedmiolatkiem, który po powrocie do domu stwierdza, że zostawił w szkole zegarek, swoje kieszonkowe lub zeszyty z zadaną pracą domową leży w zachowaniu. Siedmiolatek na pewno nie wpadnie w depresję, nie złapie się za głowę i nie krzyknie: Rany boskie, mam dopiero 7 lat i już przestaję pamiętać!

Zapytaj sam siebie: o ilu rzeczach tak naprawdę pamiętasz każdego dnia? Większość z nas powie: od 100 do 10.000. W rzeczywistości jest to kilka milionów różnych informacji. Nasza pamięć jest po prostu niezwykłą, pracuje z niebywałą wręcz efektywnością. Przecież mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że każde wypowiadane lub słyszane słowo jest najpierw wydobywane z pokładów pamięci, potem rozpoznawane i wreszcie umieszczane we właściwym kontekście. I ten proces dzieje się niemal NATYCHMIAST! Wszystko, dosłownie wszystko co robimy każdego dnia, przez całe życie, każda nasza percepcja, myśl jest funkcją naszej pamięci. Jej działanie jest niemal perfekcyjne. Te nieliczne (procentowo) rzeczy, o których zapominamy lub których nie pamiętamy, to jak nieliczne plamy na bezmiarze oceanu. I jak na ironię o tych niewielu niedomaganiach pamięci pamiętamy głównie dlatego, że są tak rzadkie.

Dzisiaj mamy coraz więcej dowodów na to, że nasza pamięć może być nie tylko o całe niebo lepsza niż nam się wydaje, ale wręcz doskonała.

Oto argumenty, które warto przemyśleć:

 1. Sny. Wielu ludziom śnią się bardzo wyraźnie i żywo znajomi, przyjaciele, członkowie rodziny, kochankowie nie widziani od wielu dziesiątków lat. I śnią im się tak, jakby rozmawiali z nimi wczoraj- wszystkie obrazy są kolorowe, pełne szczegółów i bardzo, bardzo realne. A więc gdzieś w mózgu musi istnieć obszerna "przechowalnia" takich wiernych obrazów i skojarzeń, które nie blakną z upływem czasu i które moglibyśmy sobie przypomnieć, gdyby zadziałał właściwy wyzwalacz. Z rozdziału 27. (str. ...) dowiesz się, jak zapamiętywać sny.
 2. Nagłe, przypadkowe przypomnienia. Chyba każdy z nas tego doświadczał. W najmniej spodziewanym miejscu przypominamy sobie ludzi lub zdarzenia z przeszłości. Tak dzieje się np. kiedy odwiedzamy starą szkołę. Jakiś zapach, dotknięcie, szczegół, dźwięk wywołują niekiedy istną lawinę obrazów pozornie zapomnianych. Skoro dzięki jakiemuś wrażeniu zmysłowemu możemy odtworzyć, i to szczegółowo, jakiś zapomniany obraz, fakt, że zapach świeżo upieczonego chleba lub dźwięk melodii przywołują bardzo wyraźne wspomnienia z przeszłości, w takim razie gdyby te "wyzwalacze" były bardziej precyzyjne, przypominalibyśmy sobie znacznie, znacznie więcej. Z powyższych doświadczeń wynika, że mózg zatrzymuje takie informacje.
 3. Fenomen rosyjskiego "S" Na początku 20-go wieku młody rosyjski dziennikarz Szereszewski (A.R. Luria w książce The Mind of Mnemonist nazywa go po prostu "S") przychodził na liczne i gadatliwe kolegia redakcyjne i ku zdziwieniu obecnych, nigdy nie robił notatek. Zmuszony do wyjaśnień zmieszany przyznał, że nie rozumie po co miałby w ogóle coś pisać. Z jego oświadczeń wynikało, że najzwyczajniej w świecie pamięta każde słowo redaktora naczelnego, problem więc nie istnieje. Poddany sprawdzianowi "S" rzeczywiście udowodnił, że pamięta nie tylko kto co mówił na zebraniu słowo w słowo, zdanie po zdaniu, ale nawet zmiany intonacji. Przez następnych 30 lat jego niezwykłe umiejętności badał i testował Aleksander Luria, czołowy ówczesny rosyjski psycholog i ekspert w dziedzinie pamięci. Luria wykazał, że "S" nie jest jakimś przypadkiem anormalnym. lecz po prostu ma doskonała pamięć. Stwierdził również, że "S" już w bardzo młodym wieku zaczął stosować podstawowe reguły mnemoniki (patrz rozdział 4, str. ...), co szybko stało się jego drugą naturą. "S" nie był przypadkiem wyjątkowym. Historia edukacji, medycyny i psychologii aż roi się od podobnych przypadków, tj. ludzi z pamięcią doskonałą, których mózgi nie odbiegały od normy, i którzy jako dzieci "odkryli" podstawowe mechanizmy działania pamięci.
 4. Eksperymenty prof. Rosensweiga Prof. Mark Rosensweig, kalifornijski neuropsycholog, przez wiele lat badał pojedynczą komórkę mózgu i jej możliwości przekazywania informacji. Już w 1974 r. naukowiec stwierdził, że gdyby przez całe swoje życie nasz mózg zapamiętywał co sekundę 10 nowych informacji, wykorzystalibyśmy jeszcze o wiele mniej niż połowę jego możliwości. Rosensweig podkreślił również, że problemy pamięciowe nie mają niczego wspólnego z pojemnością mózgu, a wiążą się raczej ze sposobem "organizacji i zarządzania" tym swoistym magazynem pamięci o praktycznie nieograniczonej kubaturze.
 5. Doświadczenia prof. Penfielda Prof. Wilder Penfield z Kanady doszedł do odkryć związanych z pojemnością ludzkiej pamięci przez przypadek. Pobudzał mianowicie cienkimi elektrodami pojedyncze neurony, aby zlokalizować te obszary mózgu, które wywołują ataki epilepsji. Ku swemu zdziwieniu stwierdził, że w wyniku pobudzania niektórych komórek, jego pacjenci zaczynali przypominać sobie odległą przeszłość. I nie były to "zwykłe" przypomnienia, a raczej barwny, szczegółowy opis dawnego przeżycia, z pełną gamą związanych z nim wrażeń zmysłowych, a więc zapachów, dźwięków, smaków, ruchu itp. Odległość w czasie tych przeżyć mieściła się od kilku godzin przed eksperymentem do 40 i więcej lat wstecz. Penfield wywnioskował więc, że w każdej komórce lub wiązce komórek znajduje się dokładny zapis wszystkiego, co nam się przydarzyło w życiu i gdyby tylko znaleźć właściwy "wyzwalacz" dałoby się wyświetlić taki film z przeszłości ze wszystkimi szczegółami.
 6. Ilość możliwych połączeń między neuronami mózgu Prof. Piotr Anokhin, najzdolniejszy uczeń słynnego Pawłowa, badał w ostatnich latach możliwości połączeń między komórkami ludzkiego mózgu. Jego odkrycia stały się niezwykle ważne dla badaczy pamięci. Otóż wydaje się, że "ślad pamięciowy" przyjmuje postać obwodu elektromagnetycznego utrwalonego przez różne konfiguracje połączeń między komórkami mózgowymi. Anokhin wiedział już, że mózg zawiera ok. biliona komórek, ale ta gigantyczna liczba wydaje się i tak mała w porównaniu z ilością możliwych połączeń między nimi. Rosyjski uczony obliczył, że liczba takich konfiguracji albo "stopni swobody" jest tak ogromna, że - używając jego słów - "... trzeba by ją zapisać szeregiem cyfr (normalnej wielkości) przekraczającym półtora miliona kilometrów". Przy takiej ilości połączeń nasz mózg to rzeczywiście gigantyczna klawiatura, na której można wygrywać setki milionów różnych melodii. Twoja pamięć, to właśnie ta muzyka.
 7. Doświadczenia "przedśmiertne" Wielu ludzi oglądało z dołu migotliwą powierzchnię basenu w przekonaniu, że zostało im nie więcej niż 2 minuty życia. Inni widzieli gwałtownie malejącą krawędź skały, od której właśnie odpadli, jeszcze inni słyszeli narastający zgrzyt hamulców 12-tonowej ciężarówki pędzącej na nich z szybkością 100 km/h. Ci, którzy przeżyli takie krańcowe doświadczenia opowiadali zawsze o tym samym: w tych ostatnich sekundach niczym na zwolnionym filmie całe życie staje człowiekowi przed oczami, dosłownie całe, od chwili narodzin. Na sugestię, że być może były to tylko najważniejsze chwile życia, ludzie ci z pełnym przekonaniem utrzymywali, że było to całe życie, łącznie z wydarzeniami, których w ogóle nie pamiętali aż do tych krytycznych sekund. Właśnie tak: zobaczyłem całe życie jak na filmie - takie zdanie uporczywie powtarza się we wszystkich relacjach. A więc kolejny dowód na niezwykłą pojemność naszej pamięci, z czego zaczynamy sobie dopiero zdawać sprawę.
 8. Pamięć Pamięcią fotograficzną lub ejdetyczną są obdarzeni ludzie, którzy potrafią zapamiętać z nadzwyczajną dokładnością, chociaż zwykle na krótko, wszystko co zobaczyli. To szczególny fenomen. Tę umiejętność zatraca się z czasem, ale rzeczywiście bywa niewiarygodna. Posiadacze takiej pamięci potrafili np. precyzyjnie odtworzyć układy 100 plam przypadkowo rzuconych na białą kartkę papieru. Wniosek? Oprócz pamięci krótko- i długotrwałej mamy jeszcze chwilową pamięć fotograficzną. Wydaje się również, że u dzieci umiejętność ta jest naturalną cechą ich umysłu, którą jednak tracą, ponieważ zbyt mocno każemy im koncentrować się na zadaniach logicznych i językowych, a za mało na pracy wyobraźni i całościowym rozwoju możliwości umysłowych.
 9. Tysiąc fotografii. W przeprowadzanych ostatnio doświadczeniach pokazywano ludziom, mniej więcej co sekundę, 1000 fotografii. Następnie psycholodzy tasowali te 1000 zdjęć z 100-tką innych, różnych od oryginałów i prosili, aby uczestnicy eksperymentu odłożyli te, których nie widzieli za pierwszym razem. Wszyscy, bez względu na to jak oceniali swoją pamięć, rozpoznawali niemal każde zdjęcie, które widzieli, jak i te, których nie widzieli poprzednio. Nie wszyscy pamiętali kolejność prezentacji, ale zdecydowanie pamiętali obrazy - co potwierdza powszechną opinię, wspartą doświadczeniem, że lepiej zapamiętujemy twarze niż nazwiska.
 10. Techniki pamięciowe. Techniki pamięciowe, które można zawrzeć w pojęciu "mnemonika" to system "kodów pamięciowych" umożliwiających zapamiętanie dowolnych informacji. Doświadczenia z wykorzystywaniem owych metod udowodniły, że jeśli ich "użytkownik" zapamiętuje 9 z 10 informacji, zapamięta również 900 z 1000, 9.000 z 10.000, 900.000 ze 100.000 itd. Podobnie jeśli ktoś zapamiętuje doskonale np. 10 z 10 informacji, zapamięta również cały ich milion. Techniki pamięciowe pozwalają wykorzystać fenomenalne zasoby naszej pamięci i wydobywać z nich to, co nam potrzebne. Zasady tych technik podałem w rozdziale 4, w pozostałych znajdziecie opis najważniejszych, najbardziej praktycznych i najłatwiejszych do nauczenia się metod pamięciowych oraz uwagi, jak można je wykorzystać w niemal każdej dziedzinie naszej aktywności. Na początku tej niezwykłej zabawy i przygody umysłowej warto, abyś sprawdził swoją pamięć, zobaczył na co ją stać w tej chwili. W następnym rozdziale znajdziesz kilka testów pamięciowych, będących świetną bazą porównawczą dla przyszłych postępów. Kiedy skończysz lekturę tej książki, wróć do tych testów raz jeszcze i porównaj wyniki. Zobacz sam na co stać twoją pamięć, wspartą nowo nabytymi umiejętnościami. Zapewniam, że w większości wypadków, w miarę czytania kolejnych rozdziałów, możliwości twojej pamięci staną się wręcz imponujące.


drukuj tę stronę dodaj do ulubionych spis rozdziałów
© 3net Sp. z o.o., 1997-2002