internet - usługi
W wyświetlanym kilkanaście lat temu filmie Szampan dla Cezara z Ronaldem Colmanem w roli głównej, bohater bierze udział w telewizyjnym quizie i odpowiada na każde pytanie. W scenie finałowej Colman może wygrać kilka milionów dolarów, pod warunkiem, że pokona ostatnią przeszkodę i wymieni numer własnej książeczki ubezpieczeniowej. Oczywiście tego nie wie.
ŁAŃCUCHOWA METODA SKOJARZEŃ (ŁMS)


W tym rozdziale przekonasz się, że można nie tylko poprawić pamięć, ale ćwicząc siłę wyobraźni odblokować również własny potencjał twórczy. ŁMS to podstawowa technika pamięciowa, swoisty fundament, dzięki któremu opanowanie bardziej zaawansowanych metod stanie się naprawdę łatwe. Techniki tej używa się do zapamiętywania na ogół krótkiego szeregu różnych informacji, a więc ich kolejności, np. listy zakupów lub spraw do załatwienia, łącząc, kojarząc każdy element tego szeregu z następnym. Istotne staje się tu wykorzystanie możliwie największej ilości elementów "żywego" obrazu i zasad jego tworzenia, ujętych w znaną ci już regułę OBRAZ PLUS AKCJA, a więc:

Obrazy pozytywne

Barwa

Ruch

Absurdalność

Związku

Przesada

Liczby

Uszczegółowienie

Synestezja

Amor czyli erotyka

Kolejność

Codzienność - niecodzienność

"Ja"

Aktywna wyobraźnia.

Ważną rolę w tym procesie odegrają również zmysły, tj.

smak

dotyk

węch

wzrok

słuch

kinestetyka (poczucie rytmu / ruchu).

Wykorzystanie tych zasad i elementów w praktyce wymaga tworzenia dynamicznych związków między lewą i prawą półkulą mózgu a światem Twoich zmysłów, a to prowadzi do zwiększenia ogólnej sprawności umysłowej.

Powiedzmy, że masz w planie zrobić następujące zakupy:

srebrna łyżeczka

sześć szklanek do whisky

banany

szare mydło

jajka

biologiczny proszek do prania

pasta do zębów

razowy chleb

pomidory

róże.

Większość ludzi w takiej sytuacji na ogół miota się wokoło w poszukiwaniu długopisu lub kawałka papieru, maca się w desperacji po kieszeniach albo w ostateczności próbuje zapamiętać jakoś tę listę przez wielokrotne powtarzanie (zapominając w konsekwencji co najmniej parę elementów). A przecież wystarczy wykorzystać twórczą siłę wyobraźni i zbudować ciąg takich oto "żywych" obrazów, układających się w niezwykłą, ale barwną historię:

Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu i na ulicy zaczynasz pokazywać niezwykłą, iście cyrkową sztukę: otóż trzymając w zębach ogromna, długą srebrną łyżkę (poczuj teraz dotyk i smak metalu w ustach) ustawiasz na niej sześć równie dużych, pięknych, wykonanych z rżniętego kryształy szklanek. Zobacz refleksy słońca na szkle, zobacz, jak wszystkie drżą delikatnie na końcu łyżki, jak dźwięczą cicho, uderzając o siebie. I oto dramat! Fantastycznie balansujesz całością, to prawda, ale nagle nadeptujesz na ogromnego, żółtego banana, który z mlaśnięciem usuwa ci się spod stopy. Hej! - rozpaczliwie próbujesz złapać równowagę, szukasz podparcia drugą nogą, stawiasz ją, wydaje się w bezpiecznym miejscu, ale okazuje się że jest to mokry, pokryty pianą kawałek szarego mydła! To zdecydowanie za dużo, nawet dla takiego mistrza jak Ty. Ryms! Lecisz jak kłoda do tyłu i, jakby tego było mało, przewracasz się na ogromną stertę jaj, toniesz w tych jajach, skorupki pękają, żółtko wycieka, czujesz białko na rękach, twarzy, czujesz jak ubranie przesiąka ci tą całą mazią (patrz kolorowa ilustracja 1) - po prostu fuj!

Ponieważ w wyobraźni możliwe jest wszystko, przyspieszasz teraz swój film i oto w kilka sekund po tym wypadku jesteś z powrotem w domu, ściągasz ubranie i pierzesz wszystko w biologicznym proszku do prania (zobacz jak z pralki wypływa idealnie czysta woda). Po czym znowu wychodzisz na ulicę... Te przygody trochę cię już zmęczyły, więc wsiadasz na podjeżdżającą właśnie wielką jak tramwaj tubkę pasty do zębów. Zobzacz to. Czujesz lekki głód i oto dolatuje cię wspaniały zapach świeżo pieczonego chleba. Z nosem wysuniętym do przodu i ustami pełnymi śliny podążasz za tym zapachem i trafiasz do piekarni, gdzie ku swemu zdumieniu widzisz na półkach ogromne bochny razowca i tkwiące w nich dojrzałe, wspaniałe pomidory - rynkowy przebój przemysłu piekarniczego!

Wychodzisz z piekarni, łapczywie jesz te pomidory, aż sok ścieka ci po brodzie, ale to nie koniec niespodzianek, bo nagle widzisz idące w twoją stronę zjawisko, niezwykle atrakcyjną osobę płci przeciwnej (tak, tu twoja wyobraźnia ma ogromne pole do popisu!). Instynktownie rozglądasz się za kwiatami, ach! - jest kwiaciarnia, więc wpadasz do środka, patrzysz - same róże! Bez wahania kupujesz ogromną wiązankę przepięknych, świeżo ściętych czerwonych róż, zachwycasz się zielenią liści, kształtem kwiatów, ich zapachem, czujesz delikatne ukłucia kolców na palcach...

A teraz zamknij oczy i przypomnij sobie w wyobraźni całą tę niezwykłą historię, od początku do końca. Po czym na następnej stronie odtwórz zapamiętaną dzięki niej listę 10. zakupów.

Jeśli przywołanie z pamięci wszystkich scen sprawia ci trudność, przeczytaj ten rozdział raz jeszcze i raz jeszcze obejrzyj, zobacz na ekranie umysłu całą tę historię tak szczegółowo, jak tylko potrafisz, krok po kroku.

Myślię, że zapamiętałeś teraz wszystkie zakupy bez żadnych trudności.

TEST PAMIĘCI

Zapisz listę zapamiętanych zakupów

Jeśli zapamiętałeś 7 lub więcej artykułów, znajdujesz się już w gronie 1% ludzi, którym się to udaje. I, co najważniejsze, masz w ręku klucze otwierające nieograniczone możliwości twojego mózgu.

Wymyśl sam kilka podobnych ćwiczeń i nabieraj wprawy w posługiwaniu się Łańcuchową Metodą Skojarzeń. Pamiętaj, że im bardziej "żywe" będą twoje skojarzenia, im bardziej szczegółowe, niezwykłe, śmieszne i dynamiczne, tym lepiej.

Nie czytaj dalej, zanim nie poznasz istoty tej metody w zadawalającym stopniu.


drukuj tę stronę dodaj do ulubionych spis rozdziałów
© 3net Sp. z o.o., 1997-2002